Trover Saves the Universe

Fenomen dizi Rick and Morty'nin yaratıcılarından Justin Roiland imzası taşıyan Trover Saves the Universe, buram buram Rick and Morty kokan bir yapım. Aynı zamanda dizinin ana karakterlerinin büyük bir bölümünü de seslendiren  Justin Roiland, Trover Saves the Universe ile Rick and Morty evrenlerinden birine konuk olmamızı sağlamış.

Trover Saves the Universe

Trover Saves the Universe aslında VR için geliştirilmiş bir oyun. Justin Rolland, VR oyunlarındaki hareket kısıtlamalarını biraz da dalgaya alarak, oyunun an karakterini yani bizi sandalyeye bağlı bir ırk olarak betimlemiş. Chairorpian adındaki karakterimizin iki köpeği Glorkan adlı uzaylı ırkı tarafından çalınır. Rick and Morty'deki Morty karakterinin sesiyle sürekli konuşup duran, tuhaf gözlü mor yaratık Trover kayıp köpekleri bulmak için yardıma gelir.

Öncellikle belirtmem gerekiyor; Trover Saves the Universe VR ile oynandığında daha keyifli bir hale geliyor. VR gözlük olmadan oynadığınızda ise oyunun kontrol kısıtlamaları biraz sırıtıyor. Sandalyeye bağlı bir karakter olduğumuz için biz yukarı yükselip aşağı inmek dışında hareket edemiyoruz. Ancak elimizdeki kontrolcü ve "power babies" adlı küçük yaratıklar sayesinde Trover'ı uzaktan kontrol edebiliyoruz. Oyunun ana mekaniği de Trover'ı kontrol etmek, portal noktalarına ulaştırıp bizi haritada ileriye taşımak üzerine kurulu.

Ha bir de çevrede gizlenmiş olan "güç bebeklerini bulmak". İlk etapta Trover'ın sadece zıplamak ve elindeki ışın kılıcına benzer bir kılıcı kullanarak tuhaf yaratıklarla savaşmak dışında bir özelliği yok. Oyunda ilerledikçe tuhaf çevre sakinleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu yeni karakterler sizin suratınıza tükürerek, evet suratınıza tükürerek! yeni bir özellik kazanmanızı sağlıyor. Yeni güç bebeği Trover'ın diğer güç bebeğini yiyerek yeni özelliği de getiriyor. Evet yiyerek! Böylece yeni bir upgrade almış oluyorsunuz.

Trover çift zıplama, yuvarlanma gibi yeni özellikler kazanabiliyor. Sandalyeye bağlı bir karakter olarak biz de bir şeyleri kavrayıp başka bir yere taşıma gibi yeni özellikler ediniyoruz. Yeni özellikleri kullanarak platform diyebileceğimiz mini bulmacaları çözerek, haritadaki bir sonraki portal noktasına ulaşmaya çalışıyoruz. Bu anlattıklarımdan sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Trover Saves the Universe çok derin bir oynanış mekaniği sunmuyor. Bulmacalar kafa karıştırıcı, zaman alıcı yapıda değil.

Platform öğeleri ve savaş mekanikleri oldukça basit. Oyunun platform kısmının da çok iyi çalıştığını söylemek zor. Örneğin Trover'ı zıplatmak istediğiniz platformun üstüne denk getirmek oldukça zorlayıcı oluyor. Özellikle VR ile oynamıyorsanız doğru açıyı bulmak ve karakteri platformun tam üstüne kondurmaya çalışmak işkenceye dönüşebiliyor. 

Belli ki Justin Roiland'ın amacı da zaten derin oynanış mekanikleri sunmaktan çok Rick and Morty dünyalarından birini deneyim etmemizi sağlamak. Trover Saves the Universe bunu da başarıyor. Oyun klişeleriyle ufak ufak dalgasını geçerken, yer yer seçim yapmanızın da gerektiği hikayeyi takip etmekten çok diyalog bombardımanı arasında kaybolup gidiyorsunuz. Yine oyunda yer alan çoğu karakteri seslendiren Justin Roiland eline almış mikrofonu başlamış konuşmaya. Her karakter uzun uzun saçma sapan ama çok eğlenceli diyalogları ile yüzünüzü güldürmeyi başarıyor. Hatta ışın kılıcınızla savaştığınız düşmanlarınız bile sürekli konuşuyor, sevgilimi öldürdün lanet olası! ya da bizden binlerce var gibi komik şeyler söyleyebiliyorlar. 

Trover Saves the Universe genel itibariyle oldukça eğlenceli bir oyun. Ancak oyunun eğlencesi kesinlikle oynanış mekaniklerinde değil. Esprili  ve bol küfürlü diyalogları, ince mizahı Rick and Morty serisinden alıştığımız seviyede. Trover Saves the Universe,  Justin Roiland'ın diğer işlerinden alışkın olduğumuz gibi herkese hitap eden bir yapım kesinlikle değil. Grafik olarak çizgi film gibi rengarenk bir dünyası olan oyun, daha çok Rick and Morty hayranlarına ve Justin Roiland'ın tuhaf mizahını sevenlere hitap ediyor. 

Trover Saves the Universe

Benzer İçerikler