En net iPhone 11 videosu YouTube’da yayınlandı!

Apple‘ın yeni iPhone‘larını tanıtmasına oldukça kısa bir zaman kaldı. Kalan zamanın azalmasıyla yeni cihazlar hakkındaki detaylar da neredeyse kesinleşti. Dün ise YouTube‘da bir konsept tasarımcısı şimdiye kadar gelen sızıntılar ile tasarladığı en net iPhone 11 videosu ile dikkat çekti.

En net iPhone 11 videosu YouTube’da dikkat çekti!

Her sene olduğu gibi Apple’ın donanım özelliklerinden çok tasarım özellikleriyle ortaya çıkan yeni iPhone ailesi hakkında detaylar oldukça belirginleşti. Sızdırılan birçok render görüntüsünün ve tahmin edilen tasarımların ardından bu sefer de YouTube’da iPhone 11 videosu çıktı.

Ünlü konsept tasarımcılarından biri şimdiye kadar sızdırılan bilgileri derleyerek en net iPhone 11 videosunu kitlesine sundu. Yeni videoda göze çarpan ince çerçevelersessiz modu tuşu ve ses düğmelerinin tasarımı da oldukça belirgin bir şekilde ortaya konmuş.

En net iPhone 11 videosu YouTube'da dikkat çekti! - ShiftDelete.Net(1)

Fakat şunu söylemek gerekirse Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 1111 Max ve 11R de geçen seneki iPhone tasarımından çok farklı bir tasarıma sahip değil. Google Pixel 4’ün sızıntılarındaki kamera kurulumuna oldukça benzeyen kamera kurulumuyla da Google ile arasındaki rekabet kızışacak gibi duruyor.

Bu videonun resmi olmadığını ve oldukça iyi konsept iPhone tasarımlarıyla ünlü olan ‘ConceptsiPhone’ isimli YouTube kanalına ait olduğunu da tekrar belirtmekte fayda var. Peki sizce yeni iPhone’ların tasarımları kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarabilecek mi?

Apple’ın en güçlü markalarından birisi haline getirdiği iPhone serisinin yeni üyesi iPhone 11, yakında raflardaki yerini alacak. Bugüne kadar edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak iPhone 11 hakkında her şeyi bir araya getirdik. iPhone XI fiyatı, tasarımı ve tüm özelliklerine yakından bakıyoruz.

iPhone serisinin on ikinci yılında Apple’ın geldiği konum, beklentilerden çok çok farklı oldu. Firma artık ürünlerinde yenilikçilikten çok, işlevsel ve duygusal tasarımı ön plana çıkartan işler yapıyor. Bir donanım üreticisi olmadığı için iPhone serisinin evrildiği nokta eleştiriye de oldukça açık bir hal aldı. Hatta bu eleştiriler sonunda firmanın baş tasarımcısı, ilk iPhone’u da tasarlayan Jony Ive şirketten istifa ettiğini açıkladı.

Dünyanın en değerli şirketlerinden ve en büyük ekonomilerinden olan Apple, bir şekilde ana akım serilerine kesintisiz şekilde devam ediyor. 2017’de piyasaya sürülen iPhone X, 2018’de yerini iPhone XS, XS Max ve iPhone XR’a bırakmıştı. Son iki yıldaki bu modellerle tasarım açısından bazı standartları oturtan Apple, yoluna aynı çizgide devam edecek. iPhone 11 hakkında her şeyi anlamamız için öncesine biraz bakmakta fayda var.

iPhone 11 öncesinde yaşanan sıkıntılar:

tim cook

Apple, iPhone X ile birlikte amiral gemilerindeki fiyat barajını 1000 dolara taşıdı. Bu değişim ilk etapta çok tepki topladı, ancak insanlar yine de ürünü satın almaktan vazgeçmedi. Nitekim küresel çapta yaşanan ekonomik dengesizlikler, bırakın Türkiye’yi, ABD’de bile insanların bir telefona 1000 dolar vermesine engel oldu. Yılın belirli dönemlerinde patlayan satışlar Apple’a yetersiz geldi. Şirket bir süre sonra satışlarını %50 oranında arttıran Huawei’nin gerisinde kaldı.

Bu sırada raflara iPhone XS ailesi ve iPhone XR çıktı. Apple, 2019 boyunca da satışlarını toparlayamadı. Yüksek fiyatlar, radikal bir şekilde değişmeyen tasarım ve değişen tüketici algısı, Apple’a bir darbe vurmuşa benziyordu. Bu gerilim ortamında, şirketin baş tasarımcısı bile istifa aşamasına gelirken iPhone 11 planları yapıldı. Gelenekselleştirdiği şeyleri kültürünün bir parçası olarak gören şirket, tüm negatif etmenlere rağmen itibar duruşunu bozmak istemiyor. Bu noktada itibarın tüketici zihninde oluştuğunu da bilmesi gerekiyor. Bakalım iPhone 11, şirketin algı düzeyindeki rekabette ne kadar işine yarayacak?

iPhone 11 nasıl görünecek? İşte iPhone 11’in tasarımı:

iphone 11

Basın tarafından ele geçirilen teknik çizimlerden hareketle ortaya çıkan tasarımlar, iPhone 11 ana modelinde 3 sensöre sahip arka kamera bulunacağını gösteriyor. Sensörler, her zamanki gibi sol üst köşede, yine çıkıntılı bir bölme içerisinde yer alacaklar. Bu sensörlerden birisi 12 MP çözünürlüğünde olacak ve diğerlerinden daha zor fark edilecek. Aynısından cihazın ön kamerasında da olacak. Böylece iPhone 11 ile birlike ön kamera çözünürlüğü, 7 MP’den 12 MP’e yükselmiş olacak. Kamera konusundaki diğer detayları ilerleyen başlıklar altında değineceğiz.

iPhone 11 de aslında bir aile olarak karşımıza çıkacak ve 3 farklı modeli olacak. Geçtiğimiz iPhone XS ailesinde olduğu gibi bu modellerin birisi büyük ekranlı, daha üstün özelliklere sahip sürüm, birisi ortanca ve ana sürüm, diğeri ise abilerine nazaran daha uygun fiyatlı ve düşük donanımlı sürüm olacak. Düşük fiyat ve donanımlı olan iPhone XR, bu yıldan itibaren bir seri haline gelmiş olacak ve iPhone 11R’yi göreceğiz.

iphone 11 r

iPhone 11 ailesi, ekran kapalıyken ön taraftan bakıldığında iPhone XS ailesinden pek de ayırt edilemeyecek. Boyutlar açısından da tüm aile iPhone XS ailesinin üyeleriyle aynı olacak. iPhone 11 Max ve iPhone 11 gri, altın, gümüş ve mavi renklere sahip olacak. iPhone 11R ise siyah, beyaz, sarı ve kırmızı renklerle karşımıza çıkacak.

iPhone 11 ekranı ve elbette çentik:

iPhone XI

Toplamda 3 cihazdan oluşacak ailenin ana ve ortanca modeli iPhone 11’de 5,8 inç ekran bulunacak. Yani Apple, iPhone XS’den sonra ekran boyutunda büyük bir değişime gitmeyecek. Sadece iPhone 11 çerçevelerinin cihazın her kenarında aynı ölçüde ve daha ince olması bekleniyor.

Bazı kaynaklara göre üç yeni cihazın da 2018’deki modellere göre çok az daha büyük ekranlara sahip olacağını söylüyor. iPhone XS’in 6,5 inçlik ekranı, bu kaynaklara göre iPhone 11 Max’te 6,7 inçe yükselebilir. Çerçevelerde yaşanacak küçük değişimle belki gövde boyutları aynı kalabilir, yeni iPhone’ların ekranı az da olsa 2018 modellerden daha büyük olabilir.

iPhone 11

iPhone 11 ve iPhone 11 Max, OLED ekran paneline sahipken iPhone 11R, LCD ekrana sahip olacak. LCD ve OLED’in arasındaki üretime ciddi şekilde yansıyan maliyet farkı, iPhone 11R’ın daha ucuz olmasını sağlayan en önemli detay olacak. Ekran farkı daha önce de olduğu gibi doğrudan fiyatlara yansıyacak.

Apple’ın uzun süredir yağmurda ve su altında çalışabilen dokunmatik ekranlar test ettiği biliniyor. Yine zayıf bir ihtimal ama bu ekran iPhone 11’de karşımıza çıkabilir. Ayrıca parmak izi okuyucu teknolojisinin de ekrana gömülü olarak iPhone 11 ile geri döneceği söyleniyor, ancak henüz kesinlik kazanmış değil.

iPhone 11 ön ve arka kamera:

iPhone 11 kamera

iPhone 11 ailesinin en yüksek modelin 11 Max’te üç arka kamera sensörü bulunacağını daha önce söylemiştik. iPhone 11 ve 11R, elde ettiğimiz bilgilere göre iki arka kamera sensörüyle gelecek. Küçük bir ihtimal de olsa üçlü arka kamera donanımını daha düşük çözünürlükle ya da farklı amaçlarla kullanılacak lenslerle iPhone 11’de de görebiliriz. Ayrıca iPhone 11 R’ın da tek değil, çift arka kamerayla gelmesi bekleniyor.

iPhone XS ailesinde 12 MP ana sensör ve 12 MP telefoto lens bulunuyordu. iPhone 11 Max için arkaya eklenecek yeni lens ise çok büyük ihtimalle yine 12 MP çözünürlüğünde bir geniş açı lensi olacak. Huawei’nin kamera konusunda sektörü 5 yıl ileriye atmasının ardından Apple’ın böyle bir yaklaşım içine girmesi oldukça doğal.

iphone 11

Edindiğimiz bilgilere göre geniş açı sensör haricindeki diğer iki sensör, optik görüntü sabitleyiciye sahip olacak. Flaş ışığı daha parlak ışık saçabilecek. Ayrıca tüm bu donanımların bulunduğu kamera çıkıntısı önceki modellerden daha kısa olacak. iPhone 11’in 12 MP x 3’lük arka kamera kombosuna 12 MP’lik bir de ön kamera eşlik edecek.

iPhone 11’in ön kamerasının 10 MP olacağı söyleniyor. Her ne kadar muğlak olsa da arkasında 14 MP çözünürlüğünde bir ana kamera, 10 MP telefoto lens bulunacağı gelen detaylar arasında. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi bu iki sensöre ek olarak, şu an özelliği tam olarak netleşmeyen üçüncü bir arkadaş da eklenebilir. Apple’ın su altı fotoğrafçılığı geliştirmek için bazı kamera yazılımları geliştirdiği de söyleniyor.

iPhone 11 lazerle güçlenen 3B kamera teknolojisi ertelendi:

Artırılmış gerçeklik şimdilik çoğu insanın ilgisini çekmiyor, çünkü cebimizde taşıdığımız yaygın teknolojilerle verimli bir AR deneyimi yaşayamıyoruz. Apple’ın AR konusundaki planları da giderek detaylanıyor. Microsoft’un HoloLens’ine karşı son kullanıcıya daha uygun bir gözlük tasarladığı söylenen Apple, giyilebilir teknoloji konusunda hâlâ beklenen atağı yapmadı. 

Apple’ın bu atağını hazırlayan ana etmen ise iPhone cihazlarında uzun zamandır görmeyi beklediğimiz 3B kamera teknolojisi olacak. Firma önceleri 2019 olarak gösterilen hedefi, beklentileri boşa çıkartmamak adın 2020’ye erteledi. Yani 3B kameralar iPhone 11’de bulunmayacak. Yine de iPhone 11 ailesi Apple’ın AR teknolojilerine olan yatırımlarının daha da belirginleştirecek. 

iPhone X’un ekranı üzerinde yer alan çentik içerisindeki TrueDepth teknolojisi, Animoji ve FaceID gibi detaylı yüz tanıma gibi son kullanıcıya özgü AR uygulamalarını hayatımıza sokmuştu. iPhone 11’de de TrueDepth donanımı bulunacak, ancak bu kez daha küçük bir alana yerleşecek sensörler bu işi üstlenecekler.

Çok zayıf bir ihtimal ama bazı TrueDepth sensörlerinin ekran altına gömüleceği de söyleniyor. Bu da önümüzdeki yıllarda ekrana gömülü kameralara geçişi temsil eden bir adım olabilir, ancak Apple bu adımı atar mı bilinmez.  Sony tarafından üretilen sensörlerle ön kamera etrafındaki donanımın güçlenmesi bekleniyor. Bu da yüz kilidinin daha hızlı açılması anlamına geliyor. Ayrıca arka kameralarda da bulunacak sensörlerle daha kaliteli portre fotoğrafları da mümkün olacak. 

iPhone 11 batarya ve enerji tüketimi

iphone şarj

Apple’ın USB-C konusunda adım atacağına dair iOS 13’te bazı yazılımsal yeniliklere rastlanıyor. USB-C’ye geçiş daha hızlı şarj ve bazı yeni fonksiyonlar anlamına geliyor. Bu değişim ve Lightning bağlantısının tarih olması uzun zamandır bekleniyor. USB-C, artık ciddi bir standart haline geldi ve Apple zaten yeni MacBook’larda kullanıyor.

Apple için yeni, ancak sektörde ilk yılını dolduracak şarj paylaşma özelliği ilk olarak Huawei Mate 20 ile hayatımıza girmiş, Samsung Galaxy S10 ailesiyle yaygınlaşmıştı. Sonunda Apple da şarj paylaşma özelliğini iPhone serisine getirecek. 

Şarj paylaşımından bahsetmişken bataryadan söz etmemek olmaz. iPhone 11, bir önceki modele göre %20 ila %25 daha yüksek enerji kapasitesine sahip olacak. iPhone XS’de bulunan 2.658 mAh’lik bataryanın bu kez 3.000 mAh dolaylarına yaklaşmasını bekliyoruz. iPhone 11 Max ise iPhone XS Max’in 3.174 mAh’lik bataryası üzerine %10 ila %15 daha eklenerek karşımıza çıkacak. Batarya konusunda en az geliştirme de iPhone 11 R’da %5’lik bir artış ile yaşanacak. Bu artışlar şarj paylaşma özelliğinin gereksinimlerini ne kadar karşılar, şimdiden bir şey söylemek zor.

iPhone 11 işlemci yongası:

iphone 11

Apple’ın işlemci yongası konusunda üretim ortağı TSMC. Tayvan’da yer alan bu firma, akıllı telefon sektörünün en önemli yonga üreticilerinden. Bir süredir Apple’ın tasarladığı A13 yongasının üretimine başladıkları söyleniyor. Yani iPhone 11 ailesinin hepsi A13 yongasıyla güçlenecek.

Yeni nesil yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve kamera özellikleriyle başa çıkabilmek için A13’ün sinir ağından sorumlu çiplerinde ciddi bir geliştirme bekleniyor. Ayrıca kablosuz bağlantıya ilişkin de Wi-Fi 6 standardı gibi yenilikler söz konusu. En üzücü detay ise 5G teknolojisinin 2020’de çıkacak iPhone’lara ertelenmiş olması. Apple burada da yine “önce yaygınlaşsın, sonra biz kullanalım” stratejisini uygulayacak gibi görünüyor. Zaten 5G, diğer önceki nesilleri gibi temsili olarak 2020-2030 yılları arasını temsil ediyor. Bu nedenle Apple ertelese bile rekabetten yan bir kaybı olmayacaktır.

Apple A13 yongasının kamera konusunda pek çok yenilik getireceği, yakınlaştırılmış fotoğrafları yapay zeka ile netleştireceği, Siri’yi Google Asistan’a bir adım daha yaklaştıracağı söyleniyor. 

iPhone 11 ile birlikte geleceği net olmayan ama heyecan yaratan özellikler:

FaceID

Apple’ın ön kamera sensörlerinde bu kez çok ciddi bir atılım yapacağı söyleniyor. Hatta Sony üretimi kızılötesi sensörlerin, yüzdeki kırmızı kan damarlarına kadar tarama yapacağı, böylece FaceID’nin daha güvenliği olacağı söyleniyor. Elbette yüzlerdeki damarlara kadar algılayabilen yazılımlar, artırılmış gerçeklik için de önemli imkanları sunabilir. FaceApp gibi son derece gerçekçi uygulamalar, iPhone 11 gibi cihazlarda akılalmaz sonuçlar verebilirler. 

Ekrana gömülü parmak izi sensörleri ise henüz beklentileri çok karşılamadı. En azından Apple’ın yaygınlaştırmak istediği bir teknoloji olarak görünmüyor. iPhone 11’de bu teknolojiyi görme imkanımız var, ancak giderek zayıflıyor. 

Apple Watch için yıllar önce alınan bir patentin, bu yılki iPhone 11 modellerinde kullanılacağı konuşuldu. Bulunduğunuz ortamın ya da vücudunuzun kokusunu alabilen sensörler sayesinde çevreniz ve vücudunuz hakkında önemli bilgiler edinebileceksiniz. Böylesine devrimsel bir teknoloji kulağa şimdilik ütopik geliyor. Ancak Apple’ın koku sensörlerini test ettiği uzun süredir konuşuluyor.

iPad’lere uyumlu olan Apple Pen’in, iPhone 11’de de kullanılması bekleniyor. Akıllı telefon ekranları artık ciddi boyutlara ulaştığından, iPhone 11’de de iPad kadar olmasa da işlevsel şekilde kalem kullanılabilir. En azından phablet sınıfı için iPhone 11 de seçenekler arasına dahil edilmiş olur. 

iPhone 11 fiyatı:

iphone 11

Fiyat konusunda yine Apple’ın kendi standartlarına devam ettiğini göreceğiz. iPhone 11 Max, 1.149 dolar; iPhone 11, 999 dolar; iPhone 11R ise 749 dolar başlangıç fiyatına sahip olacak. Bu fiyatlar güncel kur değerine ve vergisiz olarak TL cinsinden şöyle ifade edilebilir. 

  • iPhone 11 (XI) Max: 6530 TL (+Vergiler)
  • iPhone 11 (XI): 5680 TL (+Vergiler)
  • iPhone 11 (XI) R: 4260 TL (+Vergiler)

iPhone 11 ne zaman çıkacak? iPhone 11 çıkış tarihi:

Apple’ın iPhone 5’ten bu yana gelenek haline getirdiği eylül ayı, iPhone 11 için de geçerli olacak. Son yıllarda 12 Eylül tarihinde ısrarcı olan şirket, bu yıl Berlin’de düzenlenecek IFA 2019 fuarının tarihlerinden (6-11 Eylül) dolayı tarihinde küçük bir değişiklik yapabilir. Yine de 10 yada 12 Eylül tarihlerini takvimlerde işaretleyin. 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here