Rot balans ayarı nedir ? rot nedir ? balans nedir ?

Rot ayarı nedir ?

Rot ayarı , araba tekerleklerinin açıları ve uzaklıklarında farklılık olmaması durumudur. Rot ayarı yapılmış bir araçta tekerleklerinin açıları ve uzaklık mesefeleri aynıdır.

Rot ayarındaki bozukluk nasıl anlaşılır ?

Araçın rot ayarlarında bozukluk var ise araç yolda giderken sağa ve sola yalpama yapar.İleri derecede rot ayarı bozulan bir araç kendini savurabilir.Rot ayarının anlaşılmasındaki bir başka hususta direksiyon ve tekerleklerin doğrultusunda farklık olmasıdır ve kavşaklardan dönüş esnasında tekerleklerinden ses gelmesidir.Rot ayarı yapılmamış bir araçın tekerlek dişleri daha çabuk sıyrılır ve rot ayarı yapılmış bir araça kıyasla daha çabuk eskime gösterir.

Rot ayarı nasıl yapılır ?

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istayona yerleştirilir. Araçtaki sorunun rot ayarının bozukluğundan mı yoksa başka bir sebebten dolayı mı kaynaklandığı tespit edilir. Rot ayarında sorun var ise özel tasarlanmış bilgisayara bağlanarak araçın tekerleklerindeki derece bozuklukları ölçülür.Bu işlemlerden sonra rot işlemlerine başlanır , her iki tekerleğinde arası ve uzaklığı eşit olduğunda rot ayarı tamamlanmıştır.

Balans nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Balans kelime manası olarak ingilizce’de denge manasına gelmektedir.Araçta ise bu terim her tekerleğe eşit miktarda ağırlığın binmesidir.Balans ayarında sorun var ise tekerleklerde titreme hissedilir. Bu titreme yüksek hızlada daha belirgin olmaktadır. Balans ayarı eğer ön tekerlekteyse sorunu ön tarafta, arka tekerlekteyse arka tarafta hissedilir.

Balans Ayarı nasıl yapılır ?

Balans ayarının yapıla bilmesi için aracın tüm tekerlekleri sökülür.Balans ayarının gerçekleştirileceği kısma bu tekerlekler yerleştirilir. Sonrasında lastik basınçlarının ve jantlarının normal olup olmadığına bakılır. Şayet herhangi bir bozukluk varsa gerekli olan düzeltme yapılır. Sonrasında bu cihazlarda tekerlekler döndürülür. Tekerleklerin dönüşü esnasında bilgisayara bağlı olan cihaz, balans ayarının bozukluk derecesini tespit eder. Ustalar tekerleklerin gerekli olan kısımlarına uygun olan ağırlıkları yerleştirirler ve balans ayarını tamamlarlar. Bu şekilde gerçekleştirilen balans ayarına dinamik balans ayarı denilir.

Rot Balans ayarı ne kadar sürede yapılması gerekir ?

Rot balans ayarı uzmanların tavsiyesine göre olumsuz şartlarda kullanıldıysa araç 5000 km’de bir yapılması uygundur. Normal şartlarda kullanılan bir araç için bu durum 5000 km ile 10000 km arasında yaptırılması idaeldir.

Rot Balans ayarı fiyatları 2019 ne kadardır ?

Ortolama olarak rot balans ayarı’nın 2019 yılına ait fiyatı Sökme/Takma/Balans/Rot (4 Adet – Binek) 160 TL dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here